Warsztaty z reprezentacją Polski

We wtorek rozpoczyna się rywalizacja w turnieju o Puchar Syrenki. W tym roku ten największy młodzieżowy turniej cyklicznie organizowany przez PZPN odbędzie się w województwie zachodniopomorskim. W niedzielę, w Gościnie, chętni szkoleniowcy mieli okazję uczestniczyć w bezpłatnych warsztatach z trenerami reprezentacji Polski. W zajęciach wzięło udział ponad 100 trenerów.

– Jestem pod wrażeniem z jak dużym zainteresowaniem spotkała się możliwość uczestniczenia w treningach prowadzonych przez sztab reprezentacji Polski U 17. Bardzo wysoka frekwencja jest dowodem na to, że nasi trenerzy chcą podnosić swoje umiejętności – mówił prezes ZZPN Jan Bednarek.

Warsztaty trenerskie z reprezentacją Polski U-17 łączyły obserwacje jednostki treningowej kadry Bartłomieja Zalewskiego i jego asystenta Marcina Łazowskiego, analizę oraz panel dyskusyjny. Warsztatom towarzyszyły rozmowy z prezesem ZZPN Janem Bednarkiem, trenerem koordynatorem Markiem Safanów oraz trenerem edukatorem Pawłem Podgórskim. W wydarzeniu udział wzięło 108 trenerów z naszego województwa. Wysoka frekwencja stanowiła miłe zaskoczenie.

– Idea organizacji warsztatów z trenerami reprezentacji Polski okazała się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Wspólne spotkanie stanowiło okazję do podejrzenia warsztatu pracy Bartłomieja Zalewskiego i jego asystenta Marcina Łazowskiego. Ale nie tylko. Odbyła się dyskusja między innymi na temat systemu licencjonowania trenerów i kursów trenerskich. Analizowaliśmy też historyczny wzrost liczby uczestniczek i uczestników w rozgrywkach dzieci i młodzieży ZZPN, który w porównaniu z zeszłym sezonem sięga 30 procent. Dysponując tak ogromnym potencjałem tylko od jakości pracy trenerów zależy jakich zawodników uda nam się wyszkolić – mówił Marek Safanów, trener koordynator ZZPN.

Trening reprezentacji U 17 trwał około 80 minut. To były typowo taktyczne zajęcia.

– Zgromadzeni słuchacze mieli możliwości z bliska przyjrzeć się organizacji pracy, podziału obowiązków w rozbudowanym sztabie oraz współpracy na linii zawodnicy trenerzy – dodał Safanów.

Warsztaty w opinii uczestników były bardzo trafną inicjatywą ZZPN. Wszyscy uczestnicy szkolenia na zakończenie spotkania otrzymali pamiątkowe certyfikaty honorowane przez komisje licencyjną ZZPN przy nadawaniu i przedłużaniu licencji.

– Systemu licencji w żaden sposób nie da się ominąć. Uchwała PZPN jasno to precyzuje. Nie będzie możliwości prowadzenia zespołów bez odpowiednich dokumentów. W egzekwowaniu wymogu posiadania licencji ZZPN będzie postępował bardzo restrykcyjnie – zapowiedział Jan Bednarek.

Na zakończenie warsztatów trener Zalewski przedstawił harmonogram zgrupowania i zaprosił trenerów do wizytowania wszystkich jednostek treningowych. Zadeklarował także otwartość sztabu na dyskusję. – Przez cały okres trwania turnieju jesteśmy do waszej dyspozycji. Zapraszamy do udziału w kolejnych zajęciach, pytajcie, odpowiemy na każde pytania – zachęcał Zalewski.

Na odzew środowiska trenerskiego naszego województwa nie musiał długo czekać. Na niedzielnej popołudniowej sesji treningowej zameldowało się 15 szkoleniowców, którzy bacznie śledzili trening.